‘Diyarbekirli Divan sahibi şairler ve edebi muhitler çalışması tamamlandı - Diyar Haber, Haberin Kaynağı diyarhaberDiyar Haber, Haberin Kaynağı diyarhaber

28 Kasım 2020 - 10:42

‘Diyarbekirli Divan sahibi şairler ve edebi muhitler çalışması tamamlandı

DİCLE ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DR. MUSTAFA UĞURLU ARSLAN, TARAFINDAN VE DİCLE ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİ KOORDİNATÖRLÜĞÜNCE DESTEKLENEN ‘DİYARBEKİRLİ DİVAN SAHİBİ ŞAİRLER VE DİYARBEKİR’DE EDEBİ MUHİTLER’ PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI YAPILDI.

‘Diyarbekirli Divan sahibi şairler ve edebi muhitler çalışması tamamlandı
Son Güncelleme :

14 Kasım 2020 - 16:15

612 Haber

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dr.Öğretim Üyesi Mustafa Uğurlu ARSLAN, tarafından yürütülen ve Dicle Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğünce desteklenen Diyarbekirli Dîvân Sahibi Şairler ve Diyarbekir’de Edebî Muhitler” adlı projenin kapanış toplantısı yapıldı.

Sur ilçesi İskender Paşa Konağında yapılan toplantıya Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KARAKOÇ, Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet TANYILDIZ, Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dr.Öğretim Üyesi Mustafa Uğurlu ARSLAN ile akademisyenler ve Diyarbakırlı yazar ve şairler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KARAKOÇ, “Birlikte bu tür güzellikleri daha geniş kitlelere anlatmamız gerektiğini, Diyarbakır’ın Peygamberler, alimler ve yazarlar şehri olduğunu, bu değerlere uzak olmamamız gerektiğini, şehrin ve üniversitenin kaynaşmasının zaruri olduğunu ve üniversitenin şehrin evladı olarak düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Ahmet TANYILDIZ da Diyarbakır’ın fikir ile yoğrulmuş bir şehir olduğunu ifade ederek Osmanlı coğrafyasında en çok şair yetiştiren 4. kentin Diyarbakır olduğunu belirtti. Tanyıldız, “İstanbul belki başlı başına ayrı bir yere konulması gereken bir şehirdir ama bunun dışında Osmanlıya başkentlik yapmış olan Bursa ve Edirne; şehzade şehirleri olan Trabzon, Amasya ve Manisa gibi kültür merkezlerinin yanında bir eyalet merkezi olarak Diyarbakır’ın birçok şehri geride bırakarak 4. sıraya yerleşmiş olması bence bir tesadüf değildir.” dedi.

Rektör Yardımcısı TANYILDIZ’IN ardından konuşan Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Uğurlu Arslan, “Türk edebiyatının tarihi seyri tektik edildiğinde belirli şehirlerde edebi mahfiler ve edebi muhitler oluşturulmuştur. Özellikle İstanbul, Bursa, Erzurum ve Diyarbekır gibi şehirlerde bu edebi mahfilerin çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Yedinci yüzyıldan itibaren özellikle Arap hakimiyetine giren ve daha sonra büyük Selçuklular, Artuklular, Eyyubiler, ardından Anadolu Selçukluları, İlhanlılar, Timurlular ve Akkoyunlu Safevî gibi çeşitli devletlerin hakimiyeti altında kalarak farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Diyarbekir, Anadolu’nun İslamlaşma sürecinde de ciddi anlamda katkılar sağlamıştır. Osmanlı devrinde ise en büyük ve en önemli eyaletlerden birinin merkezi olma özelliğini kazanmıştır. Diyarbakır’da yetişen divân şairlerine genel olarak bakarsak bu şehrin yetiştirmiş olduğu divân sahibi şairler Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Farsça olmak üzere 4 dilde şiirler yazmışlardır. Biz projemizde divan sahibi olan şairlerimizi tespit edip eserlerimize ekledik. Yaptığımız çalışmalarda 47 divân sahibi şair tespit edildi ve bunların hayatlarına, edebi şahsiyetlerine ve bu eserlerle ilgili akademik çalışmalara yer verildi. Ayrıca İstanbul, Ankara ve Konya gibi yazma eser kütüphanelerinde Diyarbekirli divân sahibi şairlerin hat örneklerine ulaşıldı ve örnek metinler oluşturularak çalışmamızın sonuna ilave edildi” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sergi gezildi ve toplantı toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: