Gökova susamı gelecek nesimler için donduruldu - Diyar Haber DiyarhaberDiyar Haber Diyarhaber

26 Şubat 2021 - 09:22

Gökova susamı gelecek nesimler için donduruldu

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MUĞLA’DA YETİŞTİRİLEN GÖKOVA SUSAMINI, MEYDANA GELEBİLECEK SALGIN, DOĞAL AFET, KITLIK GİBİ DURUMLARDA KORUNMASI İÇİN ÖZEL LABORATUVARDA DONDURARAK GELECEK NESİLLERE AKTARILMASINI SAĞLIYOR.

Gökova susamı gelecek nesimler için donduruldu
Son Güncelleme :

07 Ocak 2021 - 13:35

15 Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ’Yerel Tohum Ulusal Güç’ sloganı ile kurduğu ve Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezi olan Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi ata tohumlarının toplandığı bir merkez olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Meydana gelebilecek salgın, doğal afet, kıtlık gibi durumlarda yerel tohumların güvenle saklanarak gelecek nesillere aktarılması ve üretiminin sağlanması amacıyla Tohum merkezinde kurulan özel laboratuvarda donduruluyor.

Özellikle Muğla simidi, tahin ve helva yapımında kullanılan ve Türkiye’de susam üretiminde 3. Olan Muğla’da “Gökova Susamı” dondurularak gelecek nesillere aktarılıyor.

Gökova Susamı Kitapçığı Hazırlandı

Doç. Dr. Ergun Kaya ve teknik ekibi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından

yerel tohumların korunması ve kriyoprezervasyon tekniği ile saklanarak gelecek nesillere aktarılması ile ilgili kitapçık hazırlandı. Gökova Susamının Biyoteknolojik Yöntemlerle Çoğaltımı ve Kriyojenik yöntemlere Koruma altına alınmasının konu edildiği kitapçıkta ayrıca Gökova susamının özellikleri ve bu teknik ile saklanan ilk yerel tohumlardan olduğu anlatıldı. Kitapçık büyükşehir belediyesi halka dağıtılarak yerel tohumların saklanma yöntemleri ile ilgili bilgi sahibi olmaları amaçlanıyor.

%d blogcu bunu beğendi: