TUSAŞ’ın kuracağı tesis Türkiye’de bir ilk olacak - Diyar HaberDiyar Haber

22 Ekim 2021 - 09:11

TUSAŞ’ın kuracağı tesis Türkiye’de bir ilk olacak

TUSAŞ, YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNLERİN DAHA HIZLI BİR ŞEKİLDE ÜRETİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARINI VE YATIRIMLARINI HIZLANDIRDI. ‘‘DEMİR KUŞ‘‘ (IRON BİRD) OLARAK ADLANDIRILAN UÇUŞ KONTROL SİSTEMİ ENTEGRE TEST TESİSİ İLE YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNLERİN GELİŞTİRME, SERTİFİKASYON VE ÜRETİM SÜREÇLERİNİN HIZLANMASI HEDEFLENİRKEN, 2022 YILININ ŞUBAT AYINDA FAALİYETE GEÇMESİ PLANLANAN TESİS TÜRKİYE’DE HAVACILIK ALANINDA BİR İLK OLACAK.

TUSAŞ’ın kuracağı tesis Türkiye’de bir ilk olacak
Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 12:06

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ) kuracağı ‘‘Demir Kuş‘‘ (Iron Bird) olarak adlandırılan uçuş kontrol sistemi entegre test tesisi ile yerli ve milli ürünleri geliştirme, sertifikasyon ve üretim süreçleri hızlanacak. 2022 yılının şubat ayında faaliyete geçmesi planlanan tesis, Türkiye’de havacılık alanında bir ilk olacak.

Projelerin geliştirilmesini kolaylaştıracak altyapı çalışmalarını sürdüren TUSAŞ, kurulumunu başlattığı ‘‘Demir Kuş“ tesisi ile özellikle HÜRJET ve HÜRJET’in farklı konfigürasyonlarının kritik sistemlerinin birbirleri ile entegre olarak test edilmesi ve doğrulanması için güçlü bir altyapı sağlayacak. Kazanılacak kabiliyetler, Türkiye’nin beka projesi olarak adlandırılan Milli Muharip Uçak için de kullanılacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendislerince tasarlanan ve kurgulanan test tesisi ile uçak üzerinde kullanılacak bütün uçuş kritik ekipmanlar test edilecek. Test faaliyetlerinin sürdürüleceği sistemler arasında Uçuş Kontrol Sistemi, Hidrolik Sistem, İniş Takımı Sistemi, Elektrik Sistemi (Simülasyon ve gerçek), Basitleştirilmiş Kokpit ve Aviyonik Sistemler yer alacak. Yaklaşık 50‘ye yakın kişinin çalışacağı tesisin 30 yılı aşkın bir süre faaliyet göstermesi hedefleniyor.

“Bu yapı Türkiye’de bir ilk ve dünyada sayılı firmaların kabiliyetleri arasında yer alıyor”

Kurulacak test tesisi ile ilgili konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ‘‘Ülkemiz için ilkleri yapmaya devam ediyoruz. Bu yapı Türkiye’de bir ilk ve dünyada sayılı firmaların kabiliyetleri arasında yer alıyor. Karşı yükleme sistemleri ile uçağın tüm kontrol yüzeylerine, çevresel şartlardan dolayı meydana gelecek olan ve manevralar esnasında maruz kalınabilecek yükleri uygulayarak, uçuş kontrol sistemi çıktılarının gözlemlenmesine olanak sağlanacak. Gerçek zamanlı kayıt, yeniden oynatma ve anlık analiz özellikleri ile toplanan veriler ‘Sanal İkiz‘ konseptinin çalışması için de öncül veri merkezi olarak tasarlandı“ ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.