Hayat kurtarma eğitimi - Diyar HaberDiyar Haber

25 Eylül 2021 - 19:12

Hayat kurtarma eğitimi

LİV HOSPİTAL SAMSUN, ‘BİLİNÇLİ SAĞLIK ÇALIŞANI, SAĞLIKLI TOPLUM’ MOTTOSUYLA BAŞLATTIĞI LİV AKADEMİ’DE TÜM PERSONEL VE HEMŞİRELERE KARDİYOPULMONER RESÜSİTASYON (CPR) EĞİTİMİ VERDİ. EĞİTİMİ VEREN ANESTEZİ VE REANİMASYON KLİNİĞİ’NDEN UZM. DR. ÖZEN DEMİRBİLEK TÜM PERSONEL VE HEMŞİRELERE UYGULAMALI OLARAK CPR’Yİ ANLATTI.

Hayat kurtarma eğitimi
Son Güncelleme :

30 Haziran 2021 - 12:06

14 views

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Özen Demirbilek, kardiyopulmoner resüsitasyonun (CPR) sadece sağlıkçıların değil, herkesin bilmesi gereken bir uygulama olduğunu söyledi.

Liv Hospital Samsun, ‘bilinçli sağlık çalışanı, sağlıklı toplum’ mottosuyla başlattığı Liv Akademi’de tüm personel ve hemşirelere Kardiyopulmoner Resüsitasyon (CPR) Eğitimi verdi. Eğitimi veren Anestezi ve Reanimasyon Kliniği’nden Uzm. Dr. Özen Demirbilek tüm personel ve hemşirelere uygulamalı olarak CPR’yi anlattı.

Yapılan eğitimle ilgili bilgilendirmede bulunan Uzm. Dr. Özen Demirbilek, “Kalp masajı veya suni solunum olarak da bilinen CPR, ani kalp durması ya da boğulma gibi vakalarda kişiyi hayata döndürmek amacıyla uygulanan ilk yardım yöntemidir. CPR, ‘kardiyopulmoner resüsitasyon’un kısaltılmış halidir. ‘Kardiyo’ kalbi, ‘pulmoner’ akciğerleri, resüsitasyon ise solunumu veya kan dolaşımı durmuş bir kişiye dışarıdan yapılan destekleyici müdahaleleri ifade eder” dedi.

“CPR sadece sağlıkçıların değil, herkesin bilmesi gereken bir uygulama”

CPR’nin kalbin ve solunumun aniden durması gibi acil vakalarda uygulanan yöntemlerin bütünü olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Özen Demirbilek, “Kalp durması ya da nefes alamama gibi durumlarda en geç 4 dakika içinde CPR’ye başlanırsa, hastaların yüzde 7’si sorunsuz bir şekilde hayata geri dönebilmektedir. İlk 4 dakika içinde genellikle beyin hasarı oluşmamaktadır. Bu sürede CPR’a başlanırsa kalıcı bir hasar olmadan hastayı kurtarma şansı yüksektir. 4-6 dakika arasında beyin hasarı başlar. 6-10 dakika arasında beyinde kalıcı hasarlar oluşabilir. 10 dakikadan sonra ise geri dönüşümsüz şekilde ölümcül hasarlar oluşabilir. Bu nedenle, herhangi bir kişi fenalaştığında vücut dokularının özellikle de beynin oksijensiz kalmaması için CPR’a en kısa sürede başlanması gerekir. CPR, sadece sağlıkçıların değil, herkesin bilmesi gereken bir uygulamadır. Tüm çalışanlarımız hayatın her anında bu müdahaleyi gerektirecek kişilerle karşılaşabilir. Sağlıklı toplumu amaçlıyoruz, bu yüzden eğitimlerimizden birini hayati önem taşıyan CPR olarak belirledik. Hayat kurtaran bu uygulama, karşılaştığımız sağlık sorunu karşısında yardım gelene kadar hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Personelimiz verdiğimiz CPR eğitimi ile hastane dışında da hayati bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığında CPR uygulayacak düzeye gelmiştir” açıklamasında bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.